Las w słoiku wykonany samodzielnie w domu to idealny prezent dla wyjątkowej osoby. Można go podarować bliskiej osobie z okazji urodzin, ważnej rocznicy, czy z okazji świąt Bożego Narodzenia. Las szkle pasuje niemal do każdego wnętrza i cieszy oko przez wiele miesięcy. Można go podarować każdemu niezależnie od jego wieku lub płci. Jak samodzielnie wykonać go w domu? Oto kilka prostych wskazówek.
Co jest potrzebne do zrobienia lasu w szkle?
Na pierwszy rzut oka wykonanie lasu w słoiku wydaje się trudne i czasochłonne. Skąd wziąć materiały do jego wykonania? Gdzie je kupić? Odpowiedź jest prosta: w sklepach budowlanych i ogrodniczych, kwiaciarniach lub supermarketach. Niektóre materiały możemy znaleźć w pobliskim lesie lub parku. Do wykonania lasu w szkle potrzebujemy: słoika lub innego, szklanego naczynia, ziemi o kwaśnym odczynie, żwiru ozdobnego drenującego, węgla aktywnego, małych sadzonek kwiatów, żywego mchu bądź stabilizowanego chemicznie, kawałków drewna, kory, lub ozdobnych szyszek i kamieni. Konieczne będą również narzędzia, takie jak nożyczki, pędzel, plastikowa strzykawka i duża pęseta.
Przygotowanie szklanego naczynia i podłoża
Naczynie powinno być wykonane z białego, cienkiego szkła. Musi mieć możliwość zamknięcia korkiem zakrętką lub pokrywką. Naczynie należy dokładnie umyć płynem do naczyń, wyparzyć wrzątkiem, a następnie osuszyć. Na dnie umieszcza się żwirek drenażowy i warstwę ziemi o grubości ok. 6-8 cm. Ziemię należy wymieszać z węglem aktywnym, który poprawi filtrowanie wody w słoiku. Jego ilość zależy od ilości użytej ziemi. W przypadku 8 cm warstwy ziemi wystarczy jedna łyżka stołowa węgla aktywnego. Na brzegach szkła można zrobić ozdobne fale lub wzniesienia ze żwirku drenującego. Podłoże należy delikatnie ugnieść ręką oraz nadać mu pożądany kształt: płaski lub pagórkowaty.
Kolejna czynność to oczyszczenie pędzelkiem zapylenia na brzegach naczynia.
Umieszczanie roślin
Ilość sadzonych roślin powinna być dostosowana do ich wielkości oraz pojemności naczynia. Nie należy sadzić ich zbyt dużo, bo może to zaburzyć dalszy ich rozwój. Do naczynia o średnicy ok. 20 cm powinno się posadzić maksymalnie 3 rośliny. Najbardziej popularne rośliny to bluszcze, paprocie, skrzydłokwiaty lub sukulenty. Przed ich posadzeniem należy palcami rozluźnić bryłę korzeniową sadzonki, palcem wykonać otwór w podłożu i ją tam umieścić. Następnie zasypujemy roślinę i dociskamy ziemię wokół niej, aby ją dobrze ustabilizować. Znowu używamy pędzelka do oczyszczenia brzegów naczynia.
Dekorowanie
Dekorowanie lasu w szkle to niewątpliwie najprzyjemniejsza czynność. Możemy w tym celu użyć szyszek, kawałków drewna, ozdobnych kamyczków, kory sosnowej, muszelek i innych ciekawych ozdób. Każdy z elementów należy dokładnie ustabilizować w podłożu. Na końcu warto dodać wilgotny, nasączony wodą mech, który będzie dodatkowo przyczyniał się do zapewnienia roślinom odpowiedniego mikroklimatu. Należy wybierać mech ciemnozielony lub ustabilizowany. Pozostałe odkryte elementy podłoża można przystroić drobnym żwirkiem ozdobnym. Po dekoracji znowu należy oczyścić ścianki naczynia pędzelkiem.
Ustawienie, stabilizacja i podlewanie lasu w słoiku/h2>
Po wykonaniu kompozycji, las w szkle należy podlać. W tym celu należy użyć wody miękkiej i czystej. Ilość wody zależy od rodzaju roślin, jakości i ilości podłoża. Pierwsze podlewanie musi być intensywne i dokładne. Przyjmuje się, że do naczynia o średnicy 20 cm, gdzie wysokość podłoża wynosi ok. 10 cm, powinno się wlać 150 ml wody. Wodą należy podlewać mech i kamienie. Kolejne podlewanie powinno się odbywać regularnie, średnio raz na miesiąc, objętością wody wynoszącą ok. 50 ml. Po podlaniu słoik trzeba zamknąć, co pozwoli na rozpoczęcie procesu ukorzeniania się roślin i stabilizację mikroklimatu. Las w słoiku należy postawić w jasnym miejscu domu, lecz z daleka od bezpośredniego nasłonecznienia, kaloryferów czy kominków.
Prawidłowo wykonany i właściwie pielęgnowany las w słoiku będzie idealną dekoracją każdego wnętrza. To piękny i wyjątkowy prezent dla każdej osoby, ceniącej sobie oryginalność, ponadczasowość i piękno natury.