Nie każdy jest bohaterem w swoim domu, jednak zawsze bohaterem może zostać. Jeżeli macie dosyć płacenia za składanie mebli i słuchania marudzenia drugiej połówki, że nie potraficie złożyć nawet prostej półki, to koniecznie skorzystajcie z naszych rad.
Instrukcja to nie tylko zbędny papierek
Wielu osobom wydaje się, że instrukcja dodawana jest do kompletu mebli tylko po to, by zużyć dodatkowy papier. Jednak nic bardziej mylnego. Z instrukcji trzeba korzystać. Oczywiście pewien problem występuje, gdy jest w języku chińskim, a tak się niestety zdarza. Otóż w takiej sytuacji macie prawo zareklamować produkt, gdyż kupując produkt w polskim sklepie, musicie dostać polską instrukcję. W innym przypadku sprzedawca jest zobligowany do złożenia Wam mebli. Jeżeli tego nie zrobi, to musi udostępnić Wam instrukcję w języku polskim. A jeżeli macie instrukcję, to należy ją bardzo dokładnie przeczytać i jeżeli wszystko jest jasne, to dopiero wtedy można przejść do składania. Oczywiście musicie pamiętać o jeszcze jednej bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie należy przeliczyć, czy ilość śrub, gwoździ, nakrętek, bolców się zgadza, bo zdarzają się zestawy wybrakowane. A jeżeli wszystko jest zgodne z instrukcją, to czas przejść do dalszego etapu, czyli…
Przygotuj właściwe narzędzia
Czasami do zestawu dołączone są wkrętaki, ale nie zawsze tak jest, dlatego też w myśl zasady, że przezorny zawsze ubezpieczony warto przygotować narzędzia. Na pewno przydadzą się klucze oczkowe i nasadowe. Kolejnym ważnym narzędziem jest klucz imbusowy. Do zachowania precyzji niezbędna jest poziomica i miarka, a gdy coś nie wyjdzie to także kombinerki. Absolutnym must have w przypadku dużych mebli jest wkrętarka, dzięki której praca może być wykonana szybciej. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej ułatwić sobie pracę, to przyda się pistolet do klejenia na gorąco, gdyż możecie montować kołki. Najpierw pamiętajcie, aby w otworze umieścić nieco kleju, a następnie włożyć kołek. Takim klejem możecie przyklejać też uchwyty, ale musicie pamiętać o wcześniejszym zmatowieniu powierzchni.
Precyzję czas zachować
Jeżeli sądzicie, że meble można złożyć nie przykładając się do tego, to rzecz jasna jesteście w błędzie. Otóż składanie mebli wymaga naprawdę sporej precyzji. Ale warto, by zostać „bohaterem w swoim domu”. Gdy już złożycie kontur, to czas przejść do montażu drzwiczek. Tutaj znowu warto zastosować pistolet do kleju na gorąco. Taki klej ułatwi montaż drzwiczek na zawiasach, zwłaszcza wtedy gdy gwint nie jest idealnie dopasowany. Precyzja będzie potrzebna także przy montażu prowadnic szuflad i jeśli zostały fabrycznie wykonane otwory to na pewno przyda się wkrętarka. Możecie też użyć wiertarki, pod warunkiem, że zastosujecie małą moc. Czasami trzeba poszerzyć otwory i rzeczywiście pomoc elektrosprzętu ma tutaj kluczowe znaczenie. Gdy już zamontujecie drzwiczki i szuflady, to możecie przejść dalej, czyli usunąć wszelkie niedoróbki.
Usuwanie niedoróbek
Czasami na skutek nieuwagi może dojść do uszkodzenia płyty meblowej czy nawet fornirowania. Oczywiście nie oznacza to wcale, że trzeba mieć meble z defektem, wszak wystarczy nieco kreatywności i już życie staje się łatwiejsze. Na pewno konieczne jest zastosowanie papieru ściernego, którym usuniemy wszystkie nierówności. Następnie możecie zakupić okleinę, szczególnie gdy uszkodzicie płytę. Jeśli macie wprawę w obróbce drewna, możecie również użyć płynnej żywicy do wypełnienia ubytków, następnie powierzchnię zeszlifować i użyć oleju do drewna. W ten sposób zyska się meble z sękami, które będą unikalne, wszak słoje i sęki tworzą wyjątkowy rysunek drewna, który jest ponadczasowy i rzeczywiście przyciąga uwagę.
Można zostać „bohaterem we własnym domu” wystarczy tylko skorzystać z naszych rad. Ale można też pójść na łatwiznę, która w sumie łatwizną nie jest, bo trzeba przyznać się do swojego braku umiejętności i wybrać składanie mebli przez fachowców. Na pewno poradzą sobie z tym szybko i sprawnie, a koszty niekoniecznie muszą być bardzo wysokie, wręcz przeciwnie. Sprawdźcie też czy opcja składania mebli nie jest w cenie, bo nie wszyscy sprzedawcy o tym informują.