Wilgoć jest nie tylko wrogiem domowników, ale również jest wrogiem dla budynku. Zawilgocenie źle wpływa na stan techniczny budynku i umożliwia rozwój grzybów. Wilgoć prowadzi do zniszczenia elementów domu, takich jak tynk czy drewno i są niezwykle groźne dla zdrowia mieszkańców. Może powodować problemy z oddychaniem, astmę i zwiększają ryzyko zachorowanie na nowotwory. Dlatego istotne jest, aby walczyć z wilgocią, gdy tylko zauważymy, że występuje w naszym mieszkaniu.
Przyczyny powstawania wilgoci – skąd się bierze?
Wilgoć w mieszkaniu może pochodzić z wewnątrz lub z zewnątrz. Od wewnątrz na ściany budynku działa ona w postaci pary wodnej, a powstaje ona podczas wykonywania codziennych czynności. Jakie to czynności? Będą to gotowanie, kąpiel czy suszenie ubrań. Kolejną i najczęściej występująca przyczyną występowania wilgoci jest zalanie, które może być spowodowane awarią instalacji.
Od zewnątrz na budynek oddziaływują deszcze, śniegi i mgły, a na fundamenty wpływają również wody gruntowe, które mogą powodować zawilgocenie murów. Oczywiście tych czynników jest o wiele więcej, my przyjrzymy się 6 najczęściej występującym. Poniżej znajdziecie ich listę:
- Przenikanie przez drobne szczeliny
Przez małe szczeliny wewnątrz ścian, woda może łatwo przenikać do domu, a to skutkuje się zbieraniem wilgoci w jego wnętrzu. Zdarza się to szczególnie wtedy, kiedy na zewnątrz jest deszczowo, ponieważ woda naturalnie przemieszcza się z ciepłych i wilgotnych miejsc do miejsc zimnych i suchych.
2. Zła konstrukcja fundamentów
W konstrukcjach z płyt gipsowo kartonowych, które są niezwykle popularne, aż 30% powietrza przenika przez ściany za sprawą podwyższonego ciśnienia w pomieszczeniu. Gdy ściany fundamentowe mają ciągły kontakt z wodą, to wilgoć może bezproblemowo penetrować ściany.
3. Przeciekanie sieci wodnej
Nadmiar wody wewnątrz budynku może skutkować wysoką wilgotnością. Weźmy na przykład cieknący kran, który może wpływać na poziom wilgotności wewnątrz domu. Woda wyciekająca z pralki lub innych urządzeń, które są zasilane wodą, mogą wywierać negatywny skutek. Jest to najczęstsza przyczyna powstawania pleśni w budynku.
4. Kondensacja pary wodnej
Poziom wilgotności zależy od różnicy temperatur pomiędzy pomieszczeniami. Ta w połączeniu ze złym obiegiem powietrza (najczęściej wynikająca ze złej cyrkulacji powietrza, albo nie działającej rury wentylacyjnej spiro) może negatywnie wpływać na poziom wilgotności. To najczęściej prowadzi do kondensacji w postaci kropelek wody na ścianach lub oknach.
5. Codzienne czynności wykonywane w domu
Kilkuosobowa rodzina potrafi wytworzyć aż 12 litrów pary wodnej dziennie. Codzienne czynności, takie jak: gotowanie, pranie czy suszenie ubrań to przykłady czynności, które powodują gromadzenie wilgoci.
6. Niesprawna wentylacja grawitacyjna
To główny powód pojawiania się wilgoci w mieszkaniu. Nieprawidłowe działanie wentylacji grawitacyjnej sprawia, że w domu nie ma odpowiedniej cyrkulacji powietrza, co prowadzi do powstawania wilgoci i pleśni.
Sposoby walki z wilgocią w mieszkaniu
Jak zaznaczono wcześniej, głównym i najczęstszym powodem występowania wilgoci w mieszkaniu jest nieprawidłowo działająca wentylacja grawitacyjna. Jeśli nie naprawimy tego problemu, to możemy zapomnieć o usunięciu wilgoci. Najlepszym rozwiązaniem będzie rekuperacja szczecin, a innymi słowy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Ta pozwala na nieprzerwaną cyrkulację powietrza.
Gdy mamy pewność, że nasza wentylacja działa sprawnie, to pierwszym co powinniśmy zrobić to usunąć przecieki, walka z grzybami bez ich usunięcia da krótkotrwałe efekty.
Warto również zainwestować w pochłaniacze wilgoci, które przeznaczone są do codziennego użytku. Są to małe urządzenia posiadające pojemnik ze specjalnym wypełnieniem, w którym gromadzi się wilgoć i woda. Takie pochłaniacze można stosować w każdym wnętrzu, ale najlepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie wytwarza się najwięcej pary wodnej.
Odpowiednie farby na ścianach, które zawierają mikrocząsteczki srebra, mogą skutecznie zapobiegać powstawaniu wilgoci. Warto w nie zainwestować, w szczególności w pomieszczeniach najbardziej narażone na powstawanie pary wodnej.