Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Czym jest boniowanie elewacji ?

17 listopada 2021 boniowanie elewacji


We współczesnej architekturze coraz częściej wraca się do dawnych praktyk. Boniowanie elewacji jest jedną z nich, pozwala odświeżyć wygląd budynku, nalać mu elegancji i lekkości. Warto wiedzieć, jak wygląda boniowanie elewacji, a także jaki jest jego koszt.

Boniowanie elewacji – czym jest?

Bonie na elewacji są trójwymiarowymi krawędziami, które w różny sposób dzielą powierzchnię ścian zewnętrznych budynku. Dzięki temu niewielkiemu zabiegowi nawet najprostszym budynkom można nadać zupełnie nowego charakteru. Boniowanie elewacji to doskonały sposób na odświeżenie jej bez konieczności malowania.

Trzeba wiedzieć o tym, że bonie na elewacji były stosowane już w starożytnym Rzymie. Później zapomniano o nich na wiele stuleci, po czym do łask zaczęły wracać ponownie w dobie renesansu. W XIX wieku boniowanie elewacji stało się niesamowicie popularne, zwłaszcza jeśli chodzi o miejskie kamienice. Efekty tych zabiegów możemy podziwiać aż do dziś. Warto pamiętać o tym, że boniowanie elewacji można wykonać nie tylko na całych powierzchniach ścian, ale także na niektórych jej fragmentach – takich jak cokołach, filarach czy też oknach.

Jak wykonuje się boniowanie elewacji?

Jeśli chodzi o boniowanie budynków, to najbardziej tradycyjną metodą jest wykorzystanie tynków boniowanych. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że jest to stosunkowo droga i czasochłonna metoda. Tynki boniowane trzeba było kłaść bardzo grubą warstwą, która miejscami osiągała grubość nawet półtora centymetra. Wszystko po to, by można było w niej wykonać dekoracyjne rowki. W dzisiejszych czasach tynki boniowane są mało praktyczne również ze względu na to, że większość budynków jest ocieplonych przy pomocy styropianu. Dlatego nakładanie tak grubej warstwy tynku jest zwyczajnie bezcelowe i mało praktyczne.

W dzisiejszych czasach, metodą na boniowanie elewacji, jest wykonywanie dekoracyjnych rowków w styropianie. Wykorzystuje się do tego celu wycinarkę termiczną – z racji tego że warstwa styropianowa bardzo łatwo ulega topnieniu pod wpływem wysokiej temperatury. Trzeba pamiętać o tym, że wgłębienia w styropianie muszą zostać wykonane jeszcze przed tym, zanim zostanie on zamontowany na ścianie budynku. Przygotowany styropian jest następnie przyklejany do elewacji, pokrywany odpowiednim tynkiem i malowany.

W hurtowniach budowlanych można także kupić gotowe sztukaterie. Bardzo często wykonywane są one ze styropianu utwardzonego żywicą epoksydową. Ich zastosowanie jest dość kosztowne, niemniej jednak bardzo szybkie – gotowe bonie można przykleić bezpośrednio do muru. W ten sposób można uzyskać różne kształty i wzory, których zadaniem jest zadanie budynkowi elegancji i oryginalności.

Kto powinien zdecydować się na boniowanie elewacji?

Boniowanie jest doskonałym pomysłem dla każdej osoby, której gładka, zwyczajna elewacja zwyczajnie wydaje się nudna. Jest szybkim i łatwym sposobem na to, jak urozmaicić wygląd domu. Wbrew pozorom, bonie doskonale wpasowują się do każdego stylu – a także świetnie komponują się z nowoczesnymi elementami architektonicznymi. Boniowanie daje nieskończoną ilość możliwości. Stosując je, za każdym razem można uzyskać zupełnie inny efekt.

Jeśli chodzi o cenę boniowania, to jest ona bardzo różna, w zależności od tego, jaki sposób działania się wybierze. Każda firma budowlana posiada swój indywidualny cennik, w zależności od regionu w którym działa i materiałów, na jakich pracuje. Jeden element wykorzystywany do boniowania może kosztować zarówno 10, jak i 50 zł. Niemniej jednak śmiało można przyjąć, że średnia cena boniowania wynosi około 30 zł za metr kwadratowy.

Siatki kompozytowe zbrojeniowe

Redakcja djakdesign.pl

Celem naszej redakcji jest inspirowanie i dostarczanie praktycznych wskazówek, które pomogą naszym czytelnikom w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki piekarnik pod zabudowę wybrać
Rzeczy dla hobby horse
Co warto wiedzieć o materacach kieszeniowych

Jesteś zainteresowany reklamą?