Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Nawadnianie trawnika – sprawdzony sposób na piękny ogród

31 października 2021 nawadnianie trawnika


Zadbany i regularnie podcinany trawnik to doskonała ozdoba każdego ogrodu. Odpowiednie nawadnianie, nawożenie oraz systematyczna wertykulacja trawnika zapewnią mu wspaniały i nieskazitelny wygląd.

Jak zadbać o trawnik – nawożenie

Jednym z głównych czynników mających ogromny wpływ na nienaganny wygląd trawnika jest jego systematyczne nawożenie. Trawnik poddawany regularnemu koszeniu wymaga zastosowania odpowiednio dobranych nawozów – nieodżywiona trawa może charakteryzować się zdecydowanie wolniejszym tempem wzrostu, przybierając przy tym nieestetyczny odcień.

Nawożenie wymaga zastosowania optymalnych dawek produktu oraz przestrzegania odpowiednich odstępów czasowych. Pierwsze nawożenie powinno wykonać się na początku wiosny, następne w maju, kolejne w środku lata. Warto pamiętać o tym, że zabieg nawożenia nie powinien być wykonywany częściej niż raz na 2 miesiące. Od nawożenia należy powstrzymać się także w okresie suszy lub ulewnych opadów, kiedy trawa przez długi czas pozostaje mokra. Nawożenie dobrze jest wykonać przed deszczem – woda umożliwi rozpuszczenie nawozu i ułatwi jego przedostanie się w głąb gleby.

Co daje wertykulacja i aeracja trawnika?

Wertykulacja to zabieg, który polega na napowietrzeniu gleby – proces ten wykonuje się przy pomocy pionowych ostrzy, dzięki którym możliwym staje się pozbycie niechcianych, zbitych elementów gleby, a także poprawienie dopływu wody.

Do przeprowadzenia wertykulacji niezbędnym jest wertykulator, czyli urządzenie przypominające wyglądem kosiarkę. W przypadku mniejszych trawników użycie wertykulatora nie zawsze będzie konieczne – małe powierzchnie można z powodzeniem przygotować ręcznie, przy pomocy specjalnie przystosowanych grabi.

Aeracja to z kolei zabieg, który powinno wykonać się pod koniec sezonu. Napowietrzanie gleby dostarczy potrzebne ilości tlenu oraz pozwoli na rozluźnienie jej zbitej struktury. Do przeprowadzenie zabiegu aeracji przydadzą się widły lub specjalne sandały z gwoździami. Warto zaznaczyć, że zarówno zabieg wertykulacji, jak i aeracji mają ogromny wpływ na prawidłowy wzrost, a tym samym nienaganny wygląd trawnika.

Nawadnianie trawnika – podstawowe zasady

Regularne nawadnianie trawnika to niezwykle ważny zabieg, mający ogromny wpływ na prawidłowy wzrost oraz jakość trawy. Jedną z podstawowych zasad, która pomaga w utrzymaniu dobrego stanu trawnika jest rzadsze, ale bardziej intensywne nawadnianie.

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że trawnik powinno podlewać się w określonych momentach dniach – późnym wieczorem lub wcześnie rano. Częstotliwość podlewania powinna zostać dopasowana przede wszystkim do warunków atmosferycznych – w normalne, umiarkowanie ciepłe dni należy podlewać trawnik co najmniej 2 razy w tygodniu. Pojawienie się wysokich temperatur będzie wymagało z kolei zwiększenia częstotliwości podlewania.

Sposoby nawadniania trawnika – jak wybrać najlepszy?

Wybór określonej metody nawadniania trawnika będzie zależał od wielu czynników. Najbardziej istotną kwestią będzie z pewnością wielkość danego ogrodu. Większy trawnik o bardzo dużej powierzchni może wymagać zastosowania nieco bardziej zaawansowanych systemów podlewania.

Właściciele małych ogrodów z niewielkim trawnikiem bardzo często decydują się na użycie węża ogrodowego. Nawadnianie trawnika przy użyciu węża nie sprawdzi się jednak w przypadku dużych ogrodów. Dodatkowo wąż ogrodowy nie gwarantuje równomiernego pokrycia całej dostępnej powierzchni trawnika. W przypadku dużych trawników zdecydowanie lepszym rozwiązaniem okażą się automatyczne systemy podlewania, które zapewnią efektywne i szybkie podlanie całej powierzchni.

Siatki kompozytowe zbrojeniowe

Redakcja djakdesign.pl

Celem naszej redakcji jest inspirowanie i dostarczanie praktycznych wskazówek, które pomogą naszym czytelnikom w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

świąteczne drzewka
gotowe domki na działkę

Gotowe domki na działkę

20 grudnia 2021

kto może kupić ziemię rolną

Jesteś zainteresowany reklamą?

kto może kupić ziemię rolną