Opaska wokół domu to dodatkowy element dekoracyjny, który nie jest niezbędny, ale często wybierany – z uwagi na estetykę budynku. Opaska pełni również funkcje użytkowe, dlatego istotne znaczenie ma jej właściwe dobranie, aby umożliwiała przepływ wody w gruncie i nie uszkodziła fundamentów.
Opaska wokół domu – jakie spełnia funkcje i jakie są rodzaje opasek?
Opaska wokół domu jest tworzona przede wszystkim w celach zabezpieczenia dolnej części elewacji przed zabrudzeniami i zachlapaniem. Ma to szczególne znaczenie w okresie jesiennym i wiosennym, kiedy w otoczeniu domu może znajdować się błoto, osadzające się często na ścianach budynku. Opaska skutecznie zapobiega brudzeniu się i powstawaniu zacieków.
Rodzaje opasek
Wyróżnia się różne rodzaje opasek wokół budynku, w tym taką, która pełni wyłącznie rolę ochroną dla elewacji. Na ogół ma ona szerokość około 40 cm i jest stworzona z szarej kostki brukowej. Stosuje się do niej również dodatkowy pas zieleni – o szerokości ok. 40 cm, który oddziela opaskę od dojścia do budynku. Często też w tej sytuacji jaśniejszą kostką wykonuje się dojście do budynku w formie drukowanej, a także podjazd do garażu, zaś boczne pasy podjazdów wykańcza się za pomocą ciemniejszej kostki.
Innym rodzajem opaski jest tzw. opaska techniczna, czyli forma ścieżki wokół budynku, która na ogół posiada szerokość od 70 do 90 cm.
Wiele osób decyduję się również na opaskę dekoracyjną, która pełni dodatkową rolę alejki ogrodowej. Jest to znacznie szersza opaska, o wymiarach nawet do 150 cm, dzięki czemu mogą się na niej wyminąć bez problemu dwie osoby.
Opaska wokół domu – z jakiego materiału jest wykonywana?
Opaska jest wykonywana z różnych materiałów. Często jest to kamień ozdobny, kostka brukowa lub też betonowa, którą układa się na piasku lub np. na żwirze. Czasami wykonuje się też opaskę betonową, ale w Polsce jest rzadko spotykana, ponieważ tego typu opaska na ogół nie przepuszcza wody do gruntu, a ten samym powstaje tzw. wilgotna strefa – zarówno pod nią, jak i przy ścianach fundamentu. W dłuższej perspektywie czasu może to spowodować wilgotnienie ścian, a nawet zagrzybienie, dlatego, w warunkach naszego klimatu, nie poleca się wykonywania tego typu opaski szczelnej na betonie. Eksperci podkreślają też, że betonowa opaska po jakimś czasie może zacząć pękać, co jest dosyć powszechne i nie wygląda estetycznie. Dlatego podkreśla się, że zawsze, wybierając konkretny rodzaj opaski, najważniejsze znaczenie ma to, by była nie tylko estetyczna, ale też właściwie dobrana i spełniała funkcje użytkowe. Warto zatem mieć na uwadze, że powinna ona być też wygodną przestrzenią do przemieszczania się.
Opaska w otoczeniu domu – jak wybrać jej kolorystykę i wielkość?
Szukając właściwej barwy opaski warto pamiętać by komponowała się z elewacją kolorystycznie, a jednocześnie swoim rozmiarem nie zaburzała proporcji budynku.
Jeśli chodzi o sam kolor to często wybiera się barwę o kilka tonów ciemniejszą od koloru fasady, natomiast materiały wykonania opaski
powinny komponować się z tymi, które zostały użyte do pozostałych nawierzchni brukowych w otoczeniu domu.
Dość popularne w Polsce jest np. wykonywanie opaski z kamienia ozdobnego, gdzie dolna warstwa tworzona jest z piasku o grubości do 15 cm, zaś górna – o grubości również około 15 cm – składa się z sortowanych kamyków o podobnej wielkości. Wygląda to bardzo estetycznie, a ponadto – tego typu zachowane proporcje – pozwalają na swobodny przepływ wody opadowej do gruntu, dzięki czemu nie dochodzi do przemakania elewacji.
Często stosuje się też inne rodzaje kamieni np. biały grys ogrodowy lub też gruby żwir.
Eksperci wskazują, że warto pod warstwą kamieni ułożyć dodatkowo warstwę agrowłókniny, która dodatkowo zabezpieczy opaskę przed wyrastaniem chwastów.
Jeśli chodzi o obramowanie opaski to często stosuje się do tego gotowe płyty betonowe lub też kamienne. Warto pamiętać, że obramowanie jest konieczne aby kamienie nie rozsypały się po ogrodzie, a całość wyglądała estetycznie. Na ogół obramowanie powinno być też nieco wyższe – o kilka centymetrów – od warstwy kamieni i od trawnika. Często stosowaną praktyką jest wyłożenie obramowania chudym betonem.
Tzw. opaska obok domu nie jest niezbędna, ale pełni funkcje estetyczne i pozwala zadbać o nienaganny wygląd elewacji, chroniąc ją przed zabrudzeniami. Dlatego wiele osób decyduje się na jej wykonanie. Warto jednak wiedzieć jak prawidłowo wykonać opaskę, a przede wszystkim jakich błędów uniknąć, aby powierzchnia opaski nie ulegała deformacji i odpowiednio zabezpieczała ściany fundamentów przed wilgocią.