Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Styropian pod wylewki – garść cennych rad

25 listopada 2021 styropian pod wylewki


Styropian to materiał izolacyjny, który powszechnie wykorzystywany jest w budownictwie. Jest on bowiem łatwo dostępny, stosunkowo tani i łatwy w montażu. Ponadto, izolacje wykonane ze styropianu cechują się dobrymi właściwościami cieplnymi oraz trwałością. Co istotne, materiał ten może być wykorzystywany nie tylko w przypadku ścian, ale również podłóg. U wielu inwestorów pojawia się wówczas problem dotyczący tego jaki styropian pod wylewki powinno się zastosować i jaka powinna być jego grubość?

Styropian pod wylewki

Jak wspominano powyżej, styropian jest chętnie i powszechnie wykorzystywanym materiałem izolacyjnym służącym do ocieplania budynków, w tym również podłóg. Mimo powszechności stosowania styropianu nadal pojawia się wiele wątpliwości, które dotyczą odpowiedniej grubości produktu, od której w dużej mierze zależą właściwości izolacyjne i możliwość utrzymania ciepła w budynku. W natłoku danych warto korzystać jedynie ze sprawdzonych informacji, które poparte są ugruntowaną specjalistyczną wiedzą i szerokim doświadczeniem i kontaktować się choćby z architektem.

Styropian pod wylewki – problem związany z niejednakową grubością warstwy izolacyjnej

Problem wielu inwestorów wynika z tego, że grubość styropianu pod wylewki może być bardzo zróżnicowana. Zależy ona w głównej mierze od cech danego budynku, w tym między innymi jego bryły, miejsca posadowienia czy rodzaju materiału, z którego ma być lub został wykonany. Jak wspomniano powyżej, w związku z dużą liczbą czynników, które wpływają na ostateczną warstwę izolacyjną pomoc profesjonalisty jest nie do przecenienia. Ponadto, to właśnie w kompetencji projektanta czy architekta pozostaje określenie koniecznych do zastosowania materiałów związanych z energooszczędnością budynków.

Styropian pod wylewki – zwyczajowe 10 cm

Jeszcze do niedawna wielu samozwańczych ekspertów z dziedziny budownictwa jak mantrę powtarzało zasadę, że jedyną możliwą do zastosowania grubością styropianu pod wylewki jest 10 cm. Co więcej, wielu z nich optowało za tym, że w celu polepszenia izolacji akustycznej zamiast pojedynczej warstwy styropianu o grubości 10 cm należy zastosować dwie warstwy o grubości 5 cm.

Styropian pod wylewki – prawidłowa grubość warstwy izolacyjnej

Podczas wyboru styropianu grubość warstwy izolacyjnej nie jest jedynym parametrem, na który należy zwrócić uwagę. Należy bowiem mieć świadomość tego, że w zależności od rodzaju styropianu warstwy o tej samej grubości mogą różnić się współczynnikiem lambda, który przekłada się na opór cieplny. Im współczynnik lambda jest niższy, tym wspomniane warstwy styropianu stawiają większy opór cieplny, a więc straty ciepła są mniejsze. W zestawieniach różnego rodzaju styropianu pod kątem współczynnika lambda najlepiej wypada styropian grafitowy, którego warstwa powinna wynosić od 10 do 20 cm. Powinien on być układany mijankowo z przesunięciem 25 cm. Wśród dostępnych układów wymienić należy 2×5 cm, 3×5 cm lub 2×10 cm. W podobnym układzie można również zastosować nieco droższy styropian biały. Należy jednak pamiętać o tym, że z uwagi na możliwość osiadania w przypadku grubszych warstw styropianu powinien być zastosowany materiał twardszy. Ponadto, w przypadku ogrzewania podłogowego stosować należy styropian oznaczony jako EPS 100 do grubości 20 cm. W przypadku większych grubości konieczny jest styropian EPS 150. Generalna zasada mówi, ze im grubsza warstwa styropianu, tym jego parametry izolacyjne są lepsze. Nie należy jednak przesadzać. Stosownie styropianu o grubości dochodzącej do 30 cm jest bowiem zbędne.

Prawidłowe przygotowanie warstwy termicznej

Podczas przygotowywania warstwy izolacyjnej ważny jest nie tylko wybór odpowiedniego materiału, w tym o określonej grubości, ale również jego prawidłowe ułożenie. To zapobiega powstawaniu efektu zimnej podłogi oraz daje możliwość zmniejszenia utraty ciepła nawet o jedną piątą. Ma to zatem istotne przełożenie na komfort termiczny w budynku oraz umożliwia znaczne oszczędności z tytułu jego ogrzewania. Ponadto, w przypadku ogrzewania podłogowego staranne wykonanie warstwy izolacyjnej przekłada się na jego późniejsze bezproblemowe użytkowanie. Styropian pod wylewki stanowi bowiem doskonałą ochronę przed nadmiarem wilgoci. Ponadto, w sprzedaży dostępne jest tworzywo, które zwiększa jego odporność na uszkodzenia mechaniczne.
Podczas wykonywania izolacji termicznej w budynku szczególną troskę należy przyłożyć do pomieszczeń znajdujących się na najwyższej kondygnacji. Na poddaszu zatem w skosach powinna znaleźć się warstwa waty o grubości 40 cm lub warstwa 30 cm styropianu na posadzce, w przypadku poddasza nieużytkowego. W tym przypadku warto wybrać styropian grafitowy, którego opór cieplny jest wyższy niż w przypadku styropianu białego, który bywa wręcz droższy.

Siatki kompozytowe zbrojeniowe

Redakcja djakdesign.pl

Celem naszej redakcji jest inspirowanie i dostarczanie praktycznych wskazówek, które pomogą naszym czytelnikom w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jaki piekarnik pod zabudowę wybrać
Rzeczy dla hobby horse
Co warto wiedzieć o materacach kieszeniowych

Jesteś zainteresowany reklamą?